Sudan - królestwo czarnych faraonów

Ta fascynująca podróż przez magiczne, starożytne ziemie jest dla osób, które interesują się historią Sudanu oraz spotkaniem przyjacielskich mieszkańców tego kraju zamieszkujących małe wioseczki wzdłuż Nilu. Każdy dzień pobytu pozwoli Państwu zapoznać się z tutejszą kulturą oraz wspaniałymi miejscami odkryć archeologicznych, których nie brakuje na nilowym brzegu. Północny Sudan to najbardziej tajemnicza i wyjątkowa część kraju, na dodatek wciąż mało znana. To tutaj łączą się dwie kultury: afrykańska i arabska, a historia tej części kraju jest bardzo związana z dziejami starożytnego Egiptu. I to tu, gdzie Nil przecina Saharę,  znajduje się wiele miejsc odkryć archeologicznych dotyczących kultury Starożytnego Egiptu i cywilizacji Meroe, a obie są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A w Sudanie jest więcej piramid niż w Egipcie!  

Dzień 1 - Chartum

Po przylocie do Chartumu spotkacie się Państwo z przewodnikiem, który zabierze Was do hotelu Corinthia w Chartumie. Tam kolacja i nocleg.

Dzień 2 - Chartum - zwiedzanie miasta

Po śniadaniu w hotelu zwiedzanie miasta. Trasa zwiedzania będzie prowadzić wzdłuż Błękitnego Nilu, nieopodal pałacu prezydenckiego, gdzie w 1885 roku zwolennicy Mahdiego ścięli gen. Gordona. Kolejny punkt programu to zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, w którym – poza licznymi innymi wspaniałymi rzeczami – znajdują się też dwie świątynie uratowane przed zalaniem, gdy napełniano wodą zbiornik tamy Assuańskiej.
Lunch w miejscowej restauracji. Potem przejedziemy przez przesmyk łączący Nil Błękitny i Biały i znajdziemy się w Omdurmanie. A o zachodzie słońca koniecznie trzeba zdążyć na odbywający się nieopodal grobu słynnego przywódcy Ahmeda Al Nil pokaz tańczących derwiszy. Odbywa się on tylko w piątki. Powrót do hotelu, kolacja. Nocleg w Corinthia Hotel w Chartumie.

Dzień 3 - Chartum - Stara Dongola - Karima

Rano pojedziemy na północ, przecinając po drodze pustynię Zachodnią. Będziemy jechać po kompletnej płaszczyźnie, aż dotrzemy do Wadi Muqaddam porośniętym przez liczne akacje. Tam zatrzymamy się na lunch, po czym zwiedzimy stanowisko archeologiczne w Starej Dongoli, słynne ponieważ odkryto tam ruiny chrześcijańskiego kościoła koptyjskiego. Po południu pojedziemy przez Pustynię Nubijską do Karimy. Karima to małe, spokojne i pełne kurzu miasteczko na prawym brzegu Nilu. Państwa domem na najbliższe dwie noce będzie Nubian House – hotel zbudowany w tradycyjnym nubijskim stylu tuż obok Jebel Barkal, świętej góry faraonów. Nocleg w Nubian House.

Dzień 4 - Karima - Jebel Barkal i nekropolie w El Kurru - pokaz tradycyjnych tańców

Na Pustyni Nubijskiej z odległości kilkudziesięciu kilometrów można dostrzec charakterystyczny punkt, czyli Jebel Barkal. U stóp tej pięknej, samotnej góry, którą tworzy czerwony piaskowiec, a uważanej przez starożytnych za świętą, stoi wielka świątynia Amona. To była „czysta góra” boga Amona, czyli Olimp Nubijczyków, ich najświętsze miejsce od ponad 1000 lat.
Po lunchu pojedziemy na południe do wioski El Kurru, gdzie znajdują się nekropolie starożytnej stolicy Napata. Proponujemy tu Państwu zwiedzanie dwóch grobowców odkrytych wśród skał u podnóży piramid. Co prawda grobowce częściowo się zawaliły, ale są szczelnie pokryte wizerunkami faraona, bogów i hieroglifami. Po południu czeka Państwa przeprawa na drugą stronę Nilu i zwiedzanie piramid w Nuri. Następnie powrót do Karimy i po kolacji pokaz tradycyjnych tańców. Nocleg w Nubian House.

Dzień 5 - Karima - Pustynia Bajuda - Meroe

Dziś opuścicie Państwo Nubian House, przejedziecie przez nowy most na drugą stronę Nilu i znajdziecie się na Pustyni Bajuda, pokrytej czarnymi, bazaltowymi, spiczasto zakończonymi skałami wulkanicznego pochodzenia. Sąsiadują one z kamienistym, pokrytym drobnymi kamykami terenem poprzecinanym przez wadi. Gdzieniegdzie widać nawet skąpą roślinność. Nierzadko można tu spotkać grupy nomadów. Mieszkają oni w chatach nieopodal źródeł wody. Po pikniku na pustyni dotrzecie Państwo do miasta Atbara, a tam zwiedzicie Muzeum Kolejnictwa i poznacie historię czasu kolonizacji. Następnie pojedziemy na południe aż do królewskich nekropolii w Meroe, czyli ponad 40 niekiedy doskonale zachowanych piramid zbudowanych na szczycie wzgórza. Nocleg w rozbitym na stałe obozie namiotowym w Meroe, skąd będziecie mogli podziwiać widok piramid.

Dzień 6 - Meroe - nekropolie i królewskie miasto Meroe

Królewskie nekropolie Meroe mieszczą się na wzgórzach pokrytych piaszczystymi diunami. Kształty niektórych piramid ostro rysują się na tle nieba. Każda z nich ma własną kaplicę pogrzebową, której ściany pokryte są reliefami z wyobrażeniami z życia władcy i jego ofiar składanych bogom. Po lunchu pojedziemy wzdłuż Nilu, by zwiedzić ruiny królewskiego miasta. Wykopaliska, które nadal trwają, przekonują nas, że miasto Meroe zajmowało dość znaczną powierzchnię, w centrum były budynki pałacowe, a wokół nich rozciągały się zabudowania przedmieść. Wszystko było otoczone murem. Nocleg w rozbitym na stałe obozie namiotowym w Meroe.

Dzień 7 - Meroe – Świątyni Naga i Mussawarat – Chartum

Po śniadaniu wyjazd, a pierwszy przystanek będzie w mieście Szendi, gdzie proponujemy zwiedzanie barwnego, pełnego życia targu. Następnie pojedziemy dalej, by zwiedzić dwa stanowiska archeologiczne. Pierwsze z nich, Naga, pamietające czasy dynastii meroickich, znajduje się na Saharze, a więc pośród skał i piasku, a słynne jest ze świątyni boga Apedemak (I w. n.e.). Jest to piękna świątynia udekorowana pasem reliefu, na którym wyobrażone są głowy lwów, faraon, szlachta oraz kilka obrzędów rytualnych. Niedaleko od tej świątyni znajduje się druga, poświęcona bogu Amonowi, słynąca z pięknej, pokrytej biegnącym nisko reliefem bramy.
Potem udamy się do Mussawarat, położonej pięknie w dolinie wśród wzgórz osady. Znajdująca się tu świątynia – teraz zostały z niej tylko ruiny – niegdyś (w I w. n.e.) odgrywała ważną rolę. Sama świątyni ukryta była za murami i różnymi budowlami, a liczne płaskorzeźby słoni każą się domyślać, że te zwierzęta odgrywały tu kiedyś ważną rolę. Po południu powrót do Chartumu i pożegnalna kolacja na świeżym powietrzu w jednej z restauracji. Nocleg w Corinthia Hotel w Chartumie.

Dzień 8 - Odlot

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i odlot do domu.
Out of Africa Travel - ekskluzywne, szyte na miarę safari i luksusowe podróże do Afryki, czyli maestria w dopasowaniu
programu do oczekiwań naszych klientów, wirtuozeria wykonania i gwarancja niezapomnianych wrażeń.
www.out-of-africa.pl ©