Etiopia - mozaika kultur i kalejdoskop historii

Dzień 0

Wieczorny lot do Addis Abeby.

Dzień 1 - Addis Abeba

Przylot rano do Addis Abeby. Na lotnisku w Addis Abebie będzie już na Państwa czekać kierowca, który zawiezie Was do hotelu Sheraton Addis. Po śniadaniu wyjazd i zwiedzanie Muzeum Narodowego, gdzie można oglądać słynne skamienieliny nazwane „Lucy” i „Salem”, uważane za najstarsze dziecko świata. Potem zwiedzanie katedr: Św. Jerzego i Św. Trójcy. Jeśli interesujecie się Państwo orientalnymi bazarami, to będziecie mieli możność zobaczyć największy targ w Afryce, bo właśnie znajduje się on w Addis Abebie. Po kolacji, jeśli lubicie jazz, to kierowca zawiezie Was do klubu jazzowego „Jazzamba”. Etiopski jazz, tzw. etio-jazz jest słynny na świecie, a jego najznamienitszym przedstawicielem jest koncertujący w różnych krajach Mulatu Astatke. W „Jazzambie” koncerty na żywo odbywają się niemal co wieczór, a tamtejsza atmosfera przypomina tę z lat 60-ych.

Dzień 2 - Addis Abeba - Bahir Dar

Po śniadaniu pojedziecie Państwo na lotnisko, a stamtąd czeka Was krótki lot do położonego na brzegu jeziora Tana miasta Bahir Dar, skąd wypływa Błękitny Nil. Będziecie mogli Państwo zobaczyć, jak życie skupia się wokół jeziora, porozmawiać z miejscowymi rybakami wyruszającymi codziennie na połów w swoich tradycyjnych, papirusowych łodziach. A po południu proponujemy wyjazd do wodospadu TisIsat, znanego też jako Wodospad Błękitnego Nilu. Nocleg: Hotel Kuriftu Spa.

Dzień 3 - Bahir Dar - Jezioro Tana - Gondar

Gonder lub Gondar - miasto w północnej Etiopii, dawna stolica Cesarstwa Etiopii, a także stolica historycznej prowincji Begemder. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju założone w 1580 r. przez cesarza Sertse Dyngyla. Śniadanie będzie wcześnie rano, tak abyście mogli Państwo jak najwcześniej wyjechać nad jezioro Tana. Dzisiaj czeka Was przeprawa z brzegu południowego na północny. Po drodze zwiedzanie kilku położonych na wyspie klasztorów, w tym klasztoru Ura Kidane Meheret, w którym znajdują się słynne freski, albo klasztoru Narga Selassie, usytuowanego w miejscu, w którym czas się zatrzymał. A po przybyciu na północny brzeg zwiedzanie kościołów w prowincji Debre Sina, a potem jazda wzdłuż pól ku dawnej stolicy Etiopii, Gondarze. Nocleg: Mayleko Lodge

Dzień 4 - Gondar - góry Semien

Wczesne śniadanie, aby jak najwcześniej wyjechać do Parku Narodowego Semien, znanego z niewiarygodnych górskich krajobrazów! Dzisiaj zaplanowaliśmy dla Państwa górską wycieczkę. Pieszą! Z pewnością spodoba się Państwu ten szlak, z którego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki, a przewodnik będzie opowiadać o napotykanych okazach fauny i flory. Być może uda się dostrzec mieszkające tu małpy dżelada, jedyne małpy trawożerne, które żyją wyłącznie w górach Semien. Nocleg w Semien Lodge.

Dzień 5 -  góry Semien - Gondar

Po śniadaniu pojedziemy do słynnego ze swej historycznej przeszłości miasta Gondar. Jest to XVII-wieczna stolica Etiopii strategicznie usytuowana wysoko w górach. A właśnie tędy wiodły wówczas szlaki karawanowe. W czasie II wojny światowej okupowali ją Włosi. O tym historycznym dziedzictwie przypominają budynki w stylu art deco otaczające część wydzieloną dla władcy, jak również średniowieczne zamki i kościoły. Po lunchu proponujemy Państwu zwiedzanie tych budowli, jak również kościoła Debre Berhan Selassie słynącego z pięknego, malowanego w głowy aniołów sufitu. Nocleg w Mayleko Lodge.

Dzień 6 -  Axum

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i lot na północ, do najstarszego miasta w Etiopii i do ziem, na których znajdowało się starożytne królestwo Axum, czyli ziemie królowej Saby. Po południu czeka Państwa zwiedzanie miasta, w tym również pewnego małego, ale bardzo ciekawego muzeum oraz pola stelli (obelisków) jak również XVI-wiecznego kościoła św. Marii z Syjonu, w którym przechowywana jest Arka Przymierza. Nocleg w Hotelu Sabean.

Dzień 7 -  Axum - Lalibela

Rano lot do Lalibeli, magicznego miejsca znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To jakby etiopska Jerozolima, czy tutejsza Petra. Lalibela to nie tylko wspaniały przykład starożytnego kunsztu architektonicznego, ale także magiczna, uduchowiona atmosfera tego miejsca, obecna w każdym zakątku tego kompleksu kościelnego.
Na koniec chcielibyśmy pokazać Państwu wspaniały, monolityczny kościół wykuty w jednym bloku czerwonej skały. Przewodnik poprowadzi Państwa przez labirynt korytarzy i tuneli łączący ze sobą wszystkie kościoły, które służą wiernym do dziś i można zobaczyć kapłanów odzianych w tradycyjne szaty liturgiczne. Potem będzie okazja napić się wspaniałej etiopskiej kawy w jednym z domów i zobaczyć, jak wygląda obrządek jej parzenia. Nocleg w Tukul Village Hotel.

Dzień 8 -  Lalibela - Addis Abeba

Po śniadaniu lot do Addis Abeby. Z lotniska w Addis Abebie pojedziecie Państwo na stanowisko archeologiczne w Melka Kunture, gdzie zdaniem naukowców odkopano szczątki człowieka z epoki neolitu oraz narzędzia kamienne liczące sobie ponad 1,5 mln lat. Zwiedzicie też Państwo kościół Adadi Mariam mieszczący się w jaskini, datowany mniej więcej na ten sam okres, co miasto Lalibela. Z miejsca położenia kościoła roztacza się piękny widok, a samo miejsce uważane jest za jedno z najświętszych w Etiopii. Ostatni punkt programu to Tiya, także wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Zobaczycie tu Państwo datowane na XII-XIV wiek stelle. Potem powrót do Addis Abeby. Tam czekać będzie na Państwa pożegnalna kolacja, a potem przejazd na lotnisko i odlot do domu.
Out of Africa Travel - ekskluzywne, szyte na miarę safari i luksusowe podróże do Afryki, czyli maestria w dopasowaniu
programu do oczekiwań naszych klientów, wirtuozeria wykonania i gwarancja niezapomnianych wrażeń.
www.out-of-africa.pl ©